KRĘCONOWŁOSE DLA KRĘCONOWŁOSYCH - PORADY DOTYCZĄCE PIELĘGNACJI #1

Hej, hej! :)

Jakiś czas temu wpadłam na dość ciekawy pomysł... serię postów z poradami od innych kręconowłosych. W końcu kto lepiej niż inne loczki mógłby podpowiedzieć kręconym świeżakom "co i jak"? Mam nadzieję, że seria przypadnie Wam do gustu, a przede wszystkim, że przyda się zagubionym duszyczkom, które nie do końca jeszcze wiedzą jak zacząć przygodę z pielęgnacją kręconych włosów! 
Swój pomysł przedstawiłam na IG, gdzie teraz można dodać opcję "pytania". Każdy kto chciał, napisał kilka zdań DLA WAS! Serdecznie zapraszam na dawkę porad, OD NAS, DLA WAS! :)

1. BĄDŹ CIERPLIWA

Ta porada pojawiła się kilka razy, co oznacza, że naprawdę jest mega ważna! Sama, gdy ktoś zapyta mnie "co robić?" na pierwszym miejscu stawiam CIERPLIWOŚĆ. Kręcone włosy są bardzo wymagające, mają swoje humory, czasami nie współpracują przez wiele, wiele dni, ale! Im bardziej Wy będziecie cierpliwi i wyrozumiali dla swoich włosów, tym korzystniej na nie wpłyniecie. Nerwy i stresy są zupełnie nie potrzebne. Jeżeli dane mycie czy stylizacja Wam nie wyjdzie, a na głowie pojawi się totalna masakra - NIE PODDAWAJCIE SIĘ! To najgorsze co możecie zrobić. Próbujcie aż do skutku! Z czasem wejdzie Wam w krew to, jakich produktów używać, jak dobierać kosmetyki oraz jakie metody stylizacji są najlepsze dla Waszych loków. :)

2. NIE ROZCZESUJ WŁOSÓW NA SUCHO

Wiem, że dla większości z Was jest to już oczywiste, ale są osoby, dla których będzie to NOWOŚĆ. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji kręconych włosów jest czesanie ich NA MOKRO. Co więcej, ZAWSZE przy użyciu GRZEBIENIA z SZEROKO ROZSTAWIONYMI ząbkami. NIGDY szczotką (choć znam osoby, którym to sprzyja). Jedyna szczotka dopuszczalna do czesania kręconych włosów (również na mokro) to szczotka typu DENMAN BRUSH. Fakt faktem jest przeznaczona do stylizacji (rozprowadzania stylizatora), ale jeżeli komuś nie służy grzebień, może go śmiało zamienić taką właśnie szczotką. 

Kręcone włosy warto rozczesywać w momencie, gdy macie nałożoną na nie ODŻYWKĘ lub MASKĘ. Zdecydowanie pomaga to pozbyć się wszelkich splątań i kołtunów. Grzebień doskonale sunie po włosach, dzięki czemu ich nie szarpie i nie wyrywa! Idealne do tego zadania będą odżywki/maski przy pierwszym O w metodzie OMO oraz odżywki b/s, nakładane na włosy już po umyciu. :) 

Dlaczego tylko na mokro? Czesanie na sucho powoduje łamanie się włosów, wyrywanie ich w bardzo dużej ilości oraz SIANO! Tak, siano! Po takim "zabiegu" często gęsto Wasze włosy będą szorstkie, matowe i suche.

PS. Pamiętajcie, że kręcone włosy rozczesujemy zaczynając od końcówek, później rozczesujemy kierując się ku nasadzie.

3. METODA OMO

W poście: Prawidłowe mycie kręconych włosów - METODA OMO opisywałam dokładnie co i jak, ale pokrótce przybliżę Wam "o co chodzi". Metoda OMO uchodzi za metodę IDEALNĄ, jeżeli chodzi o MYCIE kręconych włosów.

Cały "myk" polega na tym, że długość włosów myje się ODŻYWKĄ, szamponem JEDYNIE skórę głowy. Wygląda to w następujący sposób:

O - ODŻYWKA - mycie włosów na długości odżywką (przyjmijmy od ucha w dół), która zawiera w składzie substancje myjące tj. Behetrimonium Chlordie, Cetrimonium Chloride, Benzalkonium Chloride, Tricetyldimonium Chloride, bądź Methosulfates.

Ważne, aby NIE MIAŁA SILIKONÓW! Nie ma potrzeby obciążać włosów na tym etapie. Wykluczyć należy jeszcze SLS/SLES i wysuszające alkohole.

M - MYCIE - mycie szamponem jedynie skóry głowy, nie włosów na długości.

O - odżywka, a właściwie MASKA - w zależności od tego, czego danego dnia potrzebują Wasze włosy (równowaga PEH), nakładacie maskę na ok. 20 - 30 minut, pod czepek i ręcznik. Dzięki temu Wasze włosy zostaną dobrze odżywione.

O równowadze PEH dowiecie się więcej z posta: Równowaga PEH, czyli klucz do pięknych włosów.

PS. Nie zapominajcie o tym, że mycie oczyszczające (szampon na skórę głowy oraz DŁUGOŚĆ) należy stosować REGULARNIE, 1x1,5 lub 2 tygodnie. Inaczej wszystkie kosmetyki i zbędny syfek nadbudują się na Waszych włosach.

4. WYELIMINOWANIE KOSMETYKÓW ZE "ZŁYMI SKŁADAMI"

Jak wiecie, jest mnóstwo składników w kosmetykach, które nie sprzyjają kręconym włosom. Kupując nowe, warto robić "krok w przód" i starać się unikać tych najbardziej szkodliwych. Jakich? Poniżej te, które (według mnie) należy KATEGORYCZNIE wykluczyć.

ALKOHOL DENAT - osobiście uważam, że ten jest jednym z najbardziej szkodliwych dla naszych włosów. Dlaczego? Alkohol denat to nic innego jak alkohol denaturowany, czyli zwykły DENATURAT! W wielu kosmetykach pełni on funkcję KONSERWANTU, ale w przypadku kręconych włosów będzie je znacznie PRZESUSZAŁ! Znajdziecie go w większości pianek do włosów oraz żeli. Stosowany na długość włosów sprawi, że Wasze włosy będą suche, matowe i szorstkie.

Jednym słusznym zastosowaniem tego alkoholu są WCIERKI. W tym przypadku pomaga on przeniknąć substancjom aktywnym wgłąb skóry głowy, ale należy używać go z rozwagą, ponieważ i tutaj może wykazać się swoją "złą stroną" i przesuszyć oraz podrażnić skórę głowy. Jeżeli dopuszczacie go we wcierkach, uważnie obserwujcie czy nie zachodzą niekorzystne zmiany na Waszych skalpach.

Pozostałe alkohole, które mogą podrażniać oraz wysuszać, ale NIE MUSZĄ:

ETHYL ALKOHOL - alkohol etylowy, w towarzystwie substancji nawilżających może być dobrze tolerowany przez włosy i skórę głowy.
ISOPROPYL ALKOHOL - alkohol izopropylowy, często stosowany jako konserwant i rozpuszczalnik.
BENZYL ALKOHOL - alkohol benzylowy, częściej podrażnia i uczula.

Na szczęście istnieją też DOBRE ALKOHOLE, które będą dobrze wpływały na nasze włosy. Więcej informacji na ich temat znajdziecie w poście: DOBRE i ZŁE alkohole w składach kosmetyków. 


W wielu przypadkach kręconym włosom NIE SŁUŻĄ kokos oraz masło shea. Znam loczki, u których oba składniki sprawdzają się doskonale! Sama jednak jestem przypadkiem, gdzie oba robią z włosów istną masakrę. Włosy wyglądają na zaniedbane, suche oraz tłuste. Przed zastosowaniem powyższych radzę określić porowatość włosów. Większość kręconych włosów to włosy WYSOKOPOROWATE, w przypadku których i kokos i masło shea rzadko się sprawdzają.

Więcej o porowatości włosów w postach:
Porowatość włosów. Jak ją określić? 
Włosy kręcone, czyli włosy wysokoporowate - DOKŁADNA CHARAKTERYSTYKA.


Silne detergenty w szamponach (SLS, SLES i pochodne). Te są często stosowane w proszkach do prania czy płynach do zmywania naczyń. Wyobraźcie sobie, że myjecie włosy jednym z tych dwóch. SZOK, prawda? Oczywiście stężenie ich w szamponach jest dużo mniejsze, ale gdy stosujecie go codziennie (przy każdym myciu) będzie źle wpływał na kondycję włosów (przesuszenie, matowość, brak blasku, plątanie się włosów). Taki szampon DOGŁĘBNIE oczyszcza włosy, więc nadaje się tylko do mycia oczyszczającego, które należy ograniczyć do 1x1,5 tygodnia.

Silne detergenty w składach: 
» Sodium Lauryl Sulfate (SLS);
» Sodium Laureth Sulfate (SLES);
» Sodium Coco Sulfate (SCS);
» Ammonium Lauryl Sulfate (ALS);
» Ammonium Laureth Sulfate (ALES);
» Sodium C14-16 Olefin Sulfonate;
» Sodium Myreth Sulfate;
i inne...

Do codziennego mycia polecam szampony łagodne, w składzie których znajdziecie łagodne detergenty tj.:
» Cocamidopropyl Betaine;
» Coco Betaine;
» Behentrimonium Chloride;
» Behentrimonium Methosulfate;
» Cetrimonium Chloride;
» Lauryl Glucoside;
i inne...

Pełen spis detergentów i więcej informacji znajdziecie w poście: SLS/SLES i inne detergenty.


W zależności od stosowanej metody możecie wyeliminować również SILIKONY. Akurat sama dobrze z nimi żyję i dopuszczam je we włosowej diecie. Uważam, że robią dobrą robotę, jeżeli chodzi o zabezpieczenie włosów. Oczywiście wszystko w odpowiednich ilościach. Ich nadmiar może wpłynąć na oklapnięcie włosów i rozluźnienie skrętu. Dla zainteresowanych - wszystko o silikonach we wpisie: Wszystko o silikonach. Stosować, czy nie? 

5. OLEJOWANIE WŁOSÓW

Olejowanie włosów to spora część sukcesu. Regularne olejowanie wpływa bardzo korzystnie na kondycję loczków, sprawia że stają się elastyczne, sprężyste, pełne blasku oraz odżywione. Pisząc "regularne olejowanie" mam na myśli PRZED KAŻDYM MYCIEM. Wiem, że nie zawsze jest na to czas, jednak stosujcie je tak często jak tylko możecie.

UWAGA! Ważne jest, aby do tej czynności dobrać ODPOWIEDNI olej, taki który będzie pasował do porowatości Waszych włosów. U mnie genialnie sprawdza się olej stołowy słonecznikowy, lecz każde włosy (tym bardziej kręcone) są inne i należy trochę poeksperymentować zanim znajdziecie te idealnie pasujące.

Więcej na temat olejowania (metody olejowania i oleje odpowiednie dla danej porowatości) znajdziecie w postach:
Sposoby olejowania włosów.Olejowanie włosów podstawowe informacje + spis olejów dla włosów wysokoporowatych.
Spis olejów dla włosów nisko- i średnioporowatych.

Moja uwaga: na początek zacznijcie z olejami, które macie w kuchennej szafce! Nie ma sensu wydawać pieniążków na oleje, które nie wiadomo jak sprawdzą się u Was. Zawsze warto spróbować najpierw z tymi, które macie pod ręką. A nóż macie przy sobie swojego ulubieńca? :)
Na dzisiaj to tyle! W każdym poście TEGO TYPU będę uwzględniała i opisywała 5 PORAD od innych zakręconych. :) Tematyka będzie dotyczyła pielęgnacji, stylizacji i tym podobnych.

Koniecznie dajcie znać, czy odpowiada Wam taki typ przekazywania wiedzy. Rozdzielać porady na kilka postów, czy zawrzeć wszystko w jednym? Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was, a takie posty będą przydatne kręconowłosym świeżakom! <3

Swoje porady możecie wysyłać do mnie w wiadomościach prywatnych na Facebooku oraz Instagramie, a także wpisując je w komentarzach pod tym postem. 

Buziaki! 

Komentarze