Olejowanie włosów - podstawy


Cześć Kochani!

Dziś przychodzę do Was z postem dotyczącym olejowania włosów. W serii tych postów, skupię się głownie na włosach większości z nas, czyli na włosach wysokoporowatych. Z czasem uzupełnię serię o olejach dla niskiej- i średniej- porowatości włosów. :)

W dzisiejszym wpisie znajdziecie podstawowe informacje dotyczące olejowania włosów, a także spis olejów dla włosów wysokoporowatych. Zapraszam! :)




Olejowanie włosów. Na czym polega? 

Olejowanie włosów to nic innego jak nakładanie/wmasowywanie oleju we włosy, skórę głowy lub/i końcówki. Wszystko w zależności od potrzeb. Jest to podstawowa metoda pielęgnacji włosów, praktykowana przez Arabki i Hinduski.


Zalety olejowania włosów.

Olejowanie włosów może przynieść wiele korzyści. Jakich? Chociażby sprężystość, elastyczność, zdrowy wygląd, blask czy większą odporność na zniszczenia. Regularne olejowanie zapobiega łamaniu się włosów i rozdwajaniu się końcówek. Ponadto olejowanie ma właściwości wygładzające, dzięki czemu włosy się nie puszą. Oleje - czyli emolienty - wiążą wodę we włosie, dzięki czemu nasze włosy są nawilżone. Oczywiście tak się dzieje, jeżeli stosujemy je w obecności humektantów.

Kto może korzystać z olejowania? 

Wszyscy! Bez wyjątków. Każdy rodzaj włosów zasługuje na wzmocnienie i odżywienie. Olejowanie najlepiej sprawdzi się u osób ze słabymi, zniszczonymi, łamliwymi i suchymi włosami. Czyli u nas, kręconowłosych!


Jaki olej wybrać? Gdzie kupować?

Swoje olejowanie zaczęłam od wypróbowania oleju, który miałam akurat w domu. Tutaj świetnie sprawdził się olej słonecznikowy. Wam też polecam tak zacząć. A nóż macie w domu - olej zbawcę! Tak czy inaczej najlepiej jest wybierać oleje, roślinne, naturalne, organiczne i nierafinowane. Ważne jest, aby dobrać olej do porowatości włosów (post TUTAJ). To jaki olej polubią Wasze włosy zależy tylko od nich. Metodą prób i błędów musicie dojść do tego, który będzie dla nich najlepszy.


Jaką ilość oleju nakładać? Jak często stosować?

Należy pamiętać, że DUŻO oleju wcale nie znaczy lepiej. Włosy mają być jedynie pokryte/ posmarowane olejem. Jeżeli nałożycie go za dużo, ciężko będzie go zmyć. Polecam nakładanie 1 do 2 łyżek stołowych oleju na włosy.

Olejowanie przyniesie najlepsze efekty w momencie, gdy będziecie stosować je regularnie. Przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej przed każdym myciem. Najlepiej 3-4 godziny przed myciem nałożyć olej na włosy. Co dalej? Zrywka/ czepek i ręcznik/ czapka. O ile macie taką możliwość. Jeżeli nie, zwiążcie włosy! :)


Metody olejowania. 

Na sucho - dzielimy włosy na pasma. W rękach rozcieramy odrobinę oleju i wmasowujemy w daną warstwę włosów. Czynność powtarzamy do każdej warstwy. Nic poza tym :)

Na mokro - wszystko jak wyżej, jednak wcześniej należy zwilżyć włosy wodą. Najlepiej sprawdzi się tutaj atomizer, który równomiernie zwilży włosy.



Jak i czym umyć naolejowane włosy? 

To zależy od Was i od Waszych włosów. Musicie spróbować, jaka metoda zmycia oleju będzie dla nich najlepsza. Możecie zmyć go odżywką lub łagodnym szamponem (najlepiej tylko skórę głowy). Szampon z silnymi detergentami troszkę nie będzie miał tutaj sensu, gdyż oczyści włosy z tego, co olej im dostarczył. Sama zmywam olej odżywką i nigdy nie mogłam narzekać na przetłuszczone włosy. Zawsze były idealnie domyte :)



OLEJE WIELONIENASYCONE
Bogate w kwasy omega-6:

Olej z krokosza barwierskiego
Olej z męczennicy
Olej z wiesiołka
Olej z orzechów włoskich
Olej z pestek winogron
Olej słonecznikowy
Olej z pestek dyni
Olej z czarnuszki
Olej sojowy
Olej z kiełków pszenicy
Olej z nasion bawełny
Olej konopny
Olej kukurydziany
Olej z nasion czarnej porzeczki
Olej z amarantusa
Olej z ogórecznika

Bogate w kwasy omega-3:

Olej z pachnotki
Olej lniany
Olej z lnianki siewnej
Olej z nasion truskawki
Olej z róży piżmowej
Olej żurawinowy
Olej z nasion malin
Olej jeżynowy

OLEJE JEDNONIENASYCONE
Bogate w kwasy Omega-9:

Olej z orzechów laskowych
Olej z nasion papai
Oliwa z oliwek
Olej z pestek moreli
Olej z pestek śliwki
Olej moringa
Olej macadamia
Olej ze słodkich migdałów
Olej awokado
Olej rzepakowy
Olej sezamowy
Olej arganowy
Olej tamanu
Olej z miodli indyjskiej
Olej ryżowy
Olej rokitnikowy
Olej jojoba
 
Włosy wysokoporowate nie lubią się z olejem kokosowym i masłem Shea (oczywiście znajdą się wyjątki). Są to oleje nasycone (często powodują puszenie się włosów), których nasze włosy po prostu nie tolerują.

Co jeszcze jest ważne? 

  stystematyczność, jeżeli regularnie będzie stosowali olejowanie, włosy odpłacą Wam się pięknym, zdrowym i pełnym blasku wyglądem!

  motywacja, wiem po sobie, że z tym jest najgorzej. Olejowanie nie przyniesie efektów po jednym, czy dwóch razach. Na efekty trzeba momentami czekać nawet miesiąc, ale pewne jest to, że na bank się pojawią! Dlatego nie zniechęcajcie się na początku. Nie odstawiajcie olejowania w kąt.

dobrze dobrany olej, to w zasadzie połowa sukcesu. Jeżeli wybierzecie olej, który pokochają Wasze włosy, szybciej uzyskacie efekty, a włosy będą pełne wigoru!


To dopiero pierwszy post z serii "OLEJOWANIE". Z pewnością pojawi się ich więcej, aby pokrótce ułatwić Wam tę czynność.

Dzisiaj oleje dla nas - kręconowłosych! Które już stosowałyście i które możecie polecić innym? :)

UWAGA! Idzie zima! Co oznacza, że olejowanie jest jeszcze bardziej wskazane! :) 

Pozdrawiam! :)

źródła: http://www.ofeminin.pl; www.triny.pl



Chcesz być na bieżąco z postami? Zapraszam! 

http://www.facebook.com/curlyclaudiehttp://www.instagram.com/curlyclaudie

Komentarze

  1. olejowanie bardzo pomogło moim włosom po wielu latach nie-dbania o nie :) świetnie się u mnie sprawdza olej lniany i mieszanka z Rossmanna dla mam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lniany mam na liście zakupów! Muszę wypróbować ;)

      Usuń
  2. Piekne masz loki!
    Od kiedy robię keratynę zapomniałam o olejowaniu. Jestem chyba zbyt leniwa.
    Dołączyłam do obserwatorów ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję!
      Chwilo też zaniedbałam sprawę... to chyba ta jesienna aura :)

      Usuń
  3. dopiero zaczynam przygodę z olejowaniem :) chcę przywrócić moje loczki do ich stanu sprzed lat :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakie masz piękne włosy! Nigdy nie olejowalam włosów bo boje się przetłuszczania i oklapnięcia włosów :( ale ty masz piękne.
    Buziaki.
    Będzie mi miło jak zajrzysz na mój blog 💕

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest bardzo częsta obawa, jednak niesłusznie :) Łyżka stołowa oleju na włoski i jest ideolo! Spróbuj! :)

      Usuń
  5. O jak świetnie wytłumaczone. :D
    Mam włosy wysokoporowate. (Proste, ale podatne). Zniszczone, rozjaśniane sianko. Myślisz, że olejowanie na zmiane raz OLEJEM Z PESTEK WINOGRON, a raz ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW (Myślałam o serii z NACOMI, chyba, że możesz polecić coś tańszego, z tych dwoch typow?) - da efekt? Myślę, że to dobre oleje do mojego typu włosów.
    Kiedyś parę razy użyłam LNIANEGO i niestety bardzo szybko mi włosy żółkły.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powiem Ci tak: szczerze! Musisz wypróbować kilka olejów, zanim dojdziesz który jest odpowiedni. Tych co wymieniłaś nie miałam okazji jeszcze wypróbować, więc jest mi ciężko cokolwiek powiedzieć. Osobiście kupuję oleje spożywcze. Wychodzi taniej i możesz przekonać się (niższym kosztem), które sprawdzą się u Ciebie :) Później można zainwestować w te droższe, choć nie trzeba :)
      Sama mam wysokopory i kocham olej słonecznikowy.

      Usuń

Prześlij komentarz